Tüm Yazılar
12 Haziran 2017 - 2.5 dk.

Satışlarınızı Arttırmak İçin Yapılabilecekler ve İpuçları

Eğer herhangi bir işiniz varsa satışa da ihtiyacınız var demektir. Ancak satış stratejinizi nasıl oluşturacağınızdan emin değilseniz bunun sihirli ve kalıplaşmış bir yolu olmadığına, devamlı olarak çalışmalar yapmanız gerektiğine kendinizi hazırlamanız gerekir. Herhangi bir işte olduğu gibi etkili satış teknikleri, taktik ve becerileri de öğrenilebilir. Bunu akılda tutarak, işletmelerde satışları iyileştirmek isteyenlere yönelik beş stratejimiz var:

1. Bir "Evet" in gerçekte bir "Hayır" olduğu zamanı anlayın

İşletmenizde, sermaye veya üründen bile daha değerli olan en değerli kaynak zamandır. Müşteriler sizi sıklıkla sunduğunuz şeyle ilgilendiklerini düşünmeye yönlendirir ve bu bazen zamanınızı önemli ölçüde boşa çıkarabilir.

Örneğin; birçok girişimci, ticaret fuarlarında ve etkinliklerde potansiyel müşterilere ait yüzlerce kartvizit toplamakla zamanın bir kısmını harcıyor. Gerçek şu ki, bu muhtemel müşterilerin birçoğu konuşmaya harcayacakları zamanın yerine kartlarını önerdi. Buradaki önemli nokta kimin gerçekten ilgilendiğini çözebilmektir. Birisi gerçekten ilgileniyorsa o kişi muhtemelen daha çok soru soracaktır.

2. Çözüm hakkında değil, sorun hakkında konuşun

Kulağa ilk duyulduğunda dikkat çekici geliyor değil mi? Ancak bu stratejiyi harekete geçirirken pek de öyle değil. İnsanlar sizin çözümlerinizden daha çok kendi sorunlarıyla ilgilenir. Ürününüzün beş en etkileyici özelliklerini anlattığınızda müşterinizin odaklanma alanı zamanla kaybolacaktır.

Bununla birlikte, müşterilerin sorunlarından bahsedin ve onlar da size sorunlarından bahsetmekten mutluluk duyacaktır. Bu, onların çözümünüze daha bağlı hissetmelerini sağlayacak ve mallarınızı nasıl konumlandırmanız gerektiğine dair ipuçları sağlayacaktır. Belki de aslında onlara fayda sağlayacak dokuzuncu ve onuncu özelliğiniz onlar için en etkileyici özelliğinizdir.

3. Potansiyel müşteriler yanıt vermiyorsa, onlar için yapın.

Müşteriniz, bir mesajınıza cevap vermediğinde yanıtını bekleyip yerine yeni bir e-posta göndermektense kendi yanıtınızı kendiniz verin. Yeni bir mail göndermek iletişimi ilk hale çevirir. Ancak kendi yanıtınızı verdiğiniz de iki fayda sağlamış olursunuz. Birincisi, alıcının orijinal e-postanızın içeriğini görüntülemesine ve istenilen bilgiyi toplamasına izin verir. İkincisi, ilk yazışmalarınızın alındığı hakkında doğrudan bilgi sormanıza izin verir. Alıcılar daha sonra ilk e-postanızı aldıklarını ve ilgi duymadıklarını söylediyse, onlara ürün satmak için daha fazla zaman harcamanıza gerek yoktur.

Bazıları ise yine geriye dönüş yapar ve üzgün olduklarını, ilgilendiklerini söyler. Hiçbir şey duymazsanız bir kaç gün daha verin ve e-postanıza bir kez daha cevap verin. Bu sefer doğrudan alıcıya sizi aramayı bırakmasını mı istediğini sorun. Bu doğrudan yaklaşım, müşterilerin iki nedenden dolayı tepki vermesiyle son derece olumlu bir başarı oranına sahiptir: İlgilendiler ve ne sebeple olursa olsun size geri dönmek mümkün olmamış; ya da onlarla iletişime geçmeyi bıraktığınızı kabul ettiler. Her iki durumda da, nerede durduğunuzu biliyorsunuz ve buna göre ilerleyebiliyorsunuz.

4. İletişimlerinizi kişiselleştirin

Potansiyel bir müşteriye kişiselleştirilmiş bir mesaj yazmak için zaman harcıyorsanız onu tanıdığınızdan emin olun. Özel anekdotları dahil edin, ürününüzden veya hizmetinizden bu kişinin nasıl özel olarak yararlandığını tartışın veya belki de bu kişinin işine uygulanabilecek kişisel deneyimler üzerinde durun. Müşterinin, e-postanızın otomatikleştirilmiş bir doğrudan pazarlama hizmeti olduğunu varsaymasına asla izin vermeyin.

5. Satış ekibi üyelerinizi birbirlerine karşı koymayın

Rekabet, bireysel olarak bir işte yoğun çalışmayı sağlayabilir ancak genelde takımın zararına olur. Ekip içinde olumlu bir dinamik geliştirmenin doğrudan ve yardımcı faydaları vardır. Satış ekibinizde sinerji yaratmak, müşterilere ve yol göstericilere ve sonuçta satışlara ilişkin olarak artan iletişim, akran eğitimi, bilgi paylaşımına yol açacaktır. Kuvvetli bir ekibiniz varsa ekip çalışması daima uzun vadede rekabete baskın gelir.

Ve şimdi gerçeği biliyorsunuz. Şişirilmiş satış, hile veya bazı mistik stratejinin bir sonucu değil, ayrıntıların bir ürünüdür. Bu ayrıntılar; kişisel bir dokunuş yaratmak, birlikte çalışmak, müşterinin zorluklarını dinlemek ve kaynaklarınızı doğru yollarla doğru kullanarak kullanmak. Küçük şeyleri doğru yapmaya odaklanın ve rakiplerinizi sihrinizin nereden geldiğini merak etmeye bırakın.

PaylaşBurçak Yıldız

Ekmob'u şimdi dene! 14 gün ücretsiz

Deneme Sürümünü Başlat