Tüm Yazılar
5 Haziran 2017 - 3 dk.

İş Yerinde Pazartesi Sendromuna Son

Pazartesi sabahı erken saatlerde, personelin durgun bir şekilde ofise geldi. Omuzları çökük, gözlerinin altında torbalar var ve bir şey açıkça belli: Kimse çalışmaya motive değil. Her yönetici; çalışanların motivasyonlarını, çalışma şevklerini zaman zaman yüksek tutmaya çalışır; ancak büyük yöneticiler, çalışan motivasyonunun genel başarının anahtarı olduğunu bilir.

Çalışanlarınızın etkileşim içinde kalmalarını ve ilham almalarını sağlamak için tek bir yol yok iken uygulanan zaman, iş yeri motivasyonu ve üretkenliği üzerinde büyük ve kalıcı etkilere neden olabilecek birkaç spesifik ve etkili teknik vardır. Bunlar:

1) Açık İletişimi Teşvik Edin:

Personelinizle açık iletişim kurmak, çalışanların motivasyonunu sağlamak için çok önemlidir. Hiç kimse patronun altında çalışmaktan rahatsızlık duymak istemez. Ekibinizle etkin iletişim kurma yöntemleri uygulandığında, personelinizin performansı harikalar yaratacaktır. Çalışanlarınızı umursadığınızı gösterin. Çalışmalarınıza katılan her personelin, doğal olarak soru, yorum veya endişeleri olacaktır. Açık bir kapı politikasına sahip olmak ve sürekli erişilebilir iletişim hatları yaratmak, personelinizin girişimlerinin önemli olduğunu hissetmelerine yardımcı olacaktır. Açık kapı politikasına sahip olmak sizin için gerçekçi değilse, personel toplantılarında insanlarla grup tartışması yapmak ya da ses çıkarmaları için biraz zaman ayırmak etkili olabilir.

2) Çevik Bir Çalışma Ortamı Oluşturun:

Çalışanların motivasyonunu ve katılımını sürdürebilecek diğer bir son derece güçlü yol ise çevik bir çalışma ortamı yaratmaktır. Çevik bir çalışma ortamı, hızlı tempolu proje yönetimi tekniklerini ifade eder. Bu teknik, genellikle yazılım geliştirmede kullanılırken, arkasındaki ilkeler herhangi bir endüstride de belirgin biçimde etkilidir. Çevik ortamlarda yöneticiler, sonuçların olabildiğince çabuk ve verimli bir şekilde sunulması amacıyla çalışanlarla projeler üzerinde çalışarak, insan doğasının zevk algısını kullanabilirler. Hızlı tempolu bir ortam, heyecan verici ve ilham vericidir. Çevik bir çalışma ortamında, hem yüksek miktar hem de yüksek kaliteli iş üretmek bir ton yaratıcı düşünme gerektirir. Çevik bir çalışma ortamının erdemlerinden biri, çalışanlarınızın başarısızlıktan korkmamasıdır. O zaman, daha cesur olabileceklerdir.

3) Çalışmak İsteyeceğiniz Birisi Olun:

Hepimizin hayatı boyunca birçok farklı tip de işvereni olmuştur. Ne yaptığınızı sevseniz bile, kötü bir yöneticinizin olması rüya işinizi rekor zamanda bozabilir. İşte tam bu noktada empati yapmak gerekiyor. Kendinizin çalışmak isteyeceği biri olmak, personelinizi motive etmenin ayrılmaz bir parçasıdır. Gülümsemelerin bulaşıcı olduğu söylenir, bu nedenle her güne pozitif ve hevesli başladığınızda, personeliniz liderliğinizi takip eder. İş yerinde olmaktan mutluluk duyduğunuzda personeliniz sizin için çalışmaktan mutluluk duyacaktır ve iyi titreşimler motive olmalarını kolaylaştıracaktır.

4) İş Yerine Teşvik Getirmek:

Belirli hedeflerin tamamlanması için teşvik veya ödül vermek, çalışanlarınızın çalışmalarıyla daha ileriye gitmelerini sağlamak için mükemmel bir yoldur. İşlerini tatmin edici ve eğlenceli hale getirmek, çalışanların motivasyonunu artırır. İşleri mümkün oldukça eğlenceli hale getirin.

5. İş Yerinde Dostluğu Teşvik Edin:

Ortalama tam zamanlı bir yetişkin çalışanı, aynı insanlarla aynı ofiste haftada 40 saat geçirir. Bir yönetici olarak, çalışanlarınızın birlikte çalıştıkları insanlardan memnun olduğundan emin olmak, onları motive etmede ve görevlerini sürdürmede son derece önemlidir. İş yerinde çatışma her zaman önlenebilir değildir. İki çalışanla uğraşırken tarafsız ve adil olmak, konunun çabucak çözülmesine yardımcı olacaktır.

6) Çalışanlarınızın Mutluluğuna Yatırım Yapın:

Yapılan araştırmalara göre mutlu insanlar daha üretken olurlar. Çalışanlarınızın işe gelme konusunda kendilerini iyi hissettiklerinden emin olmaları onları daha çok çalışmaya motive edecektir. Çalışanlarınızın iş dışında da bir hayata sahip olmasına saygı duymak motivasyonunu artırmak için hayati önem taşır. Ayrıca insanlar takdir edilmeyi severler, bu yüzden ara sıra kişiselleştirilmiş bir "teşekkür ederim" yollamanın çalışanlarınız açısından faydalarına inanamazsınız.

Wal Mart kurucusu Sam Walton'ın sözleriyle "İş arkadaşlarınızın yaptıkları her şeyin farkındasınız. Ancak başka hiçbir şey iyi seçilmiş, iyi zamanlanmış, samimi bir övgü sözcüğünün yerini alamaz; kesinlikle özgür ve servete değerdir".

PaylaşBurçak Yıldız

Ekmob'u şimdi dene! 14 gün ücretsiz

Deneme Sürümünü Başlat