Tüm Yazılar
9 Haziran 2017 - 1.5 dk.

Geleneksel Pazarlamada Saha Pazarlaması Kullanımı

Tüketim ürünleri firmaları için pazarlama; markayı hem müşterileri hem de potansiyel müşterileri ile bir araya getirmektir. Bu hedef, ürünlerin ilk markalaşmasından marka bilinirliği kampanyalarına ve satış odaklı pazarlama dönemine kadar devam eder. Saha araştırması, temel bir pazar araştırması olmadan kapsamlı bir pazarlama stratejisi değildir. Ancak bu işin vazgeçilmez parçası ise müşterilerle doğrudan iletişimle yapılan herhangi bir pazarlama kampanyasıdır.

Şimdi markaların uyguladıkları geleneksel pazarlama stratejileri ile daha başarılı olabilmesi için yapması gereken saha pazarlaması kampanyalarını nasıl bütünleştirebileceğine dair örnekleri inceleyeceğiz.

Örneğin bir enerji içeceği şirketi bir müzik festivaline sponsorluk yapıyor. Konser hali hazırda büyük bir marka bilinirliği olayı iken festivalde yer alan sokak temsilcileri ve marka elçileri, şirketin tanıtım stantlarından içeceklerin doğrudan satışını sağlar. Bu da markanın bu durumdan en yüksek fayda ile yararlanması demek oluyor.

Bir başka örnekte pazarlama bütçesinin büyük bir kısmını yeni işaretlemeler ve büyük market zincirlerinde teşhir alanları için harcayan bir atıştırmalık şirketi, umduğu satış sonuçlarını göremez. Ardından saha pazarlama ekibini, bu teşhir alanlarındaki görüntüleri denetlemek ve gerektiğinde düzenlemeler yapmak için gönderir. Birkaç önemli hatanın tespit edilip, düzeltilmesinden sonra şirket önemli miktarda görünürlük ve doğru yoldan da bu yerlerden yüksek satışlar kazanmış olur.

Saha pazarlaması, geleneksel pazarlama girişimlerine eşlik eden sadece değerli değildir aynı zamanda şirketlere kıvraklık özelliği de sunuyor. Kapsamlı pazarlama kampanyalarının planlanması ve yürütülmesi zaman almaktadır. Ancak aylarca planlamanın ardından, stratejide bir şeyler ters giderse veya stratejide daha fazla geliştirme yapma fırsatı var mıdır?

Geleneksel pazarlamada, şirketlerin sonuçlarını analiz etmek için bir kampanya bitinceye kadar beklemesi gerekirken bu şanslar kaybolabilir. Alan pazarlaması, doğru uygulandığında, şirketlerin kampanyalarıyla ilgili verileri daha hızlı toplamaları ve analiz etmelerine olanak tanıyan bu kalıba son vererek daha çevik ve etkili bir pazarlama hazırlar.

PaylaşBurçak Yıldız

Ekmob'u şimdi dene! 14 gün ücretsiz

Deneme Sürümünü Başlat